nlp, coaching

Mis on NLP?

08.04.2024

NLP – mis on selle tähekombinatsiooni taga?

N – Neuro: See viitab neuroloogiale ehk närvisüsteemile.

L - Lingvistiline: See viitab keelele ja selle kasutamisele, sealhulgas sõnade valikule, kehakeelele ja teistele suhtlemisvormidele.

P - Programmeerimine: See viitab sellele, kuidas inimesed saavad oma mõtteid, uskumusi ja käitumismustreid kujundada ja muuta, sarnaselt programmeerimisega arvutites.

Minult küsitakse tihti: „Mis see NLP üldse on?“

Seda on üsna keeruline olnud seletada. Tahaksin öelda, et see on nagu elu mõtestamise ja maailmaga suhestumise viis. Midagi, mis annab mulle juhised kuidas ümbritsevaid inimesi ja sealjuures iseennast mõista. Selline mõtteviis annab elule teatava kerguse, et ma saan ise oma maailma ümber kujundada ja aktsepteerida, et inimesed mu ümber on erinevad. Ma ei pea nendega alati nõustuma, aga ma saan neid mõista. Mõtlesin, et mõtestan selle lahti – oskan seda järgmine kord paremini selgitada kui küsitakse ja ehk tekib ka mõnel lugejal huvi või avardab see lihtsalt lugeja silmaringi.

NLP üks võimalikest definitsioonidest:

Neurolingvistiline programmeerimine (NLP) on psühholoogiline lähenemine ja metoodika, mis uurib inimese kogemusi, mõtteid ja käitumist ning nende seoseid keele, mõtlemise ja käitumise vahel. NLP keskendub sellele, kuidas inimesed loovad oma isiklikku reaalsust ning kuidas seda reaalsust saab mõjutada ja muuta läbi keelekasutuse ja mõttemustrite.

Seda meetodit arendasid 1970. aastatel välja psühholoogid Richard Bandler ja John Grinder, kes uurisid edukate terapeutide ja kõnelejate meetodeid ning mudeldasid nende põhimõtted ja tehnikad. NLP on levinud mitmetes valdkondades, sealhulgas psühholoogias, kommunikatsioonis, juhtimises ja enesearengus, ning seda kasutatakse tihti coachingus, teraapias, koolitustes ja ärivaldkonnas.

Kas oled kuulnud Tony Robbinsist?

Ta on maailmakuulus motivatsioonikõneleja, kirjanik ja ettevõtja, kes korraldab suuri seminare üle maailma. Inimeste jaoks on olnud tema seminaridel kogetu olnud elumuutev kogemus. Näiteks paneb ta 10 000 inimest kõndima sütel. Kuidas ta seda teeb? Loomulikult NLP abil!

Millist väärtust annab NLP kasutamine coachingus?

  • Mõttemustrite mõistmine ja muutmine: NLP aitab inimestel mõista oma mõttemustreid ja veendumusi ning vajadusel neid muuta. Näiteks võib see aidata ületada hirme ja piiranguid, mis takistavad isiklikku või tööalast arengut.
  • Suhtlemisoskuste parandamine: NLP õpetab tõhusat suhtlemistehnikat, sealhulgas kehakeele lugemist ja sõnade valimist, mis kasvatavad enesekindlust suhtlemisel teiste inimestega. See võib olla eriti kasulik, et parandada oma suhteid kolleegide, sõprade või perega.
  • Eesmärkide seadmine ja saavutamine: NLP meetodid võivad aidata selgitada välja oma eesmärgid ja luua strateegiad nende saavutamiseks. See võib hõlmata visualiseerimistehnikaid või ressursiloome protsesse, mis aitavad jõuda soovitud tulemusteni.
  • Emotsionaalse intelligentsuse arendamine: NLP aitab inimestel paremini mõista oma emotsioone ja nendega toime tulla. See võib hõlmata tehnikaid stressi vähendamiseks, enesekindluse suurendamiseks ja empaatiavõime arendamiseks.
  • Kiirem isiklik areng: Kuna NLP keskendub kiiretele ja tõhusatele meetoditele, võib see aidata saavutada kiiremaid ja püsivamaid tulemusi oma isiklikus ja professionaalses elus.

Kui Sa ei soovi ise nii pikka teekonda NLP õppe näol läbida (mida ma soovitan väga igaühele), siis tutvustan Sulle NLP peamisi tehnikaid rõõmuga ning saad kogeda neid minu coachingu sessioonil kohe kindlasti.