Mu poja treener andis poistele kaasa koduseks ülesandeks paberi, kus oli kaks ülesannet:
- joosta 100m aja peale
- panna kirja mis on enesekindlus
Minu 10 aastane poeg ütles kohe, et tema sellele vastata ei oska. Mis imeloom see on ja kuidas see välja näeb - ei ole aimugi.
Hakkasime enesekindlust siis kodus uurima ja selle üle arutlema. Leidsin sellise definitsiooni:
Enesekindlus on inimese võime uskuda oma võimetesse ja tegutsemisvõimekusse. See on sisemine tunnetus, et suudad saavutada oma eesmärgid ja tulla toime erinevate väljakutsetega. Enesekindlus ei tähenda alati teadmist, et kõik õnnestub, vaid pigem usku, et oled võimeline õppima ja kasvama ka ebaõnnestumistest.
Hästi, see on nüüd selge. Tundub nagu üks äärmisel vajalik omadus, mida endas arendada. Minu jaoks on selles definitsioonis olulisel kohal usk oma võimetesse ehk see, et meie mõtteid ja käitumist mõjutavad uskumused ehk kõik see, mida me enda ja maailma kohta usume.
Tasub uurida, millised meie uskumused enesekindlust maha krutivad ja nendega tegeleda.
Minu üks piirav uskumus on lapsest saati olnud see, et ma ei oska pallimänge mängida. Põhikoolis olin viimane rahvastepalli platsil, sest ma kartsin palli nagu tuld, ma ei oleks julgenud seda mitte mingil juhul püüda.
Hoolimata sellest andsin endale septembri alguses võimaluse ja läksin padelit õppima. Jah, ma ei oska seda mängida...VEEL, aga annan endale võimaluse.
Mulle meenub algklassidest üks juhtum, kus minu klassivennad palusid mul ennast teatejooksu ajal ära peita, sest ma jooksen liiga aeglaselt. Tõepoolest, ma ei olnud siis VEEL jooksja, aga tänaseks olen jooksnud 7 maratoni ja läbinud rogainidel ka pikemaid vahemaid. Selle uskumuse sain ma igatahes muudetud.
The power of yet
Kasutan tihti „ the power of yet’i“ väge. Ma ei oska seda VEEL. Mul ei ole seda VEEL. See muudab hetkega mõtteviisi positiivses suunas ja teeb kõik saavutatavaks.
Soovitused enesekindluse toetamiseks
- Eesmärkide seadmine ja saavutamine
Väikesed, saavutatavad eesmärgid loovad eduelamusi. Näiteks spordis võid alustada väiksemate treeningeesmärkidega ja järk-järgult neid suurendada.
Sama kehtib ka töö- ja eraelus – iga väikese eesmärgi saavutamine suurendab enesekindlust.
2. Positiivne sisekõne
Kui märkad, et kritiseerid end sageli, asenda negatiivsed mõtted positiivsemate ja julgustavamate sõnumitega.
Näiteks "Ma ei oska seda" võib muutuda "Mul on võimalus õppida ja saada paremaks."
3. Visualiseerimine
Kujutle enda edukat tegutsemist keerulistes olukordades. See loob alateadlikult kindlustunnet ja aitab valmisolekuks.
Näiteks enne esinemist visualiseeri, kuidas su esinemine sujub hästi ja tunned end kindlana.
4. Märka ja tunnusta oma tugevusi
Paljud inimesed keskenduvad oma nõrkustele, unustades ära, millised on nende tugevused.
Tee nimekiri oskustest ja omadustest, mille üle tunned uhkust ning kasuta neid teadlikult kui vajad julgustust.
5. Pidev õppimine ja eneseareng
Enesekindlus kasvab, kui tunned, et liigud pidevalt edasi ja arened. Õppides uusi oskusi, saad kogemuse kaudu kinnitust oma võimekusest.
6. Toetav keskkond
Ümbritse end inimestega, kes toetavad ja julgustavad sind. Toeta ja tunnusta ka teisi enda ümber hea sõnaga, see ei maksa midagi, aga loob väga palju väärtust!
7. Võta vastu tagasisidet
Enesekindlust suurendab ka oskus tagasisidet konstruktiivselt vastu võtta. Ära karda kuulata, kuidas saaksid midagi paremaks teha – see ei vähenda su väärtust, vaid annab sulle võimaluse kasvada ja areneda.
8. Hoolitse vaimse ja füüsilise heaolu eest
Enesekindlus on tihedalt seotud üldise enesetundega. Kui su keha ja vaim on heas vormis, on lihtsam tunda end kindlana. Hoolitse, et Sinu uni oleks kvaliteetne, saaksid piisavalt füüsilist aktiivsust ja toitumine oleks korras.
9. Tegutse mugavustsoonist väljaspool
Katseta uusi asju ja ole valmis väljakutseteks. Kui proovid midagi uut ja saad sellega hakkama, annab see enesekindlusele tugeva tõuke.
Millist viisi oled kasutanud? Milles soovid saada enesekindlamaks?
Kui vajad enesekindluse kasvatamisel tuge, siis on coach suurepärane toetaja!