goals, coaching

Sisemine kriitik - kes see on?

18.04.2024

Meil kõigil on ilmselt hetki, kus hakkame iseendas kahtlema. See, kes meid endas kahtlema paneb ja meid saboteerib on meie enda sisemine kriitik. Mitte keegi teine ei ole meie suhtes nii kriitiline kui me ise.
Sisemine kriitik kritiseerib pidevalt meie tundeid, mõtteid ja käitumist. See võib olla päris kurnav ja takistada meil oma eesmärke saavutamast.

Tavapärased laused, mida kriitik Sulle räägib:

Kas ma ikka saan hakkama? Kas ma olen selleks üldse võimeline? Võib-olla ma ei peaks üldse sellega tegelema? Äkki ma ei ole veel valmis alustama? Ma pole selleks piisavalt tark, ilus, osav....

Hea on kui me saame koheselt need mõtted vaigistada ja tema käest lihtsalt küsida: „ On Sul täna mulle midagi uut öelda? Kui ei, siis nägemist!“

Tihti aga laseme ennast sellest ikkagi mõjutada, jätame asju tegemata ja ei julge peale hakata oma unistuste täitmisega. Kui oskame oma sisemise kriitikuga toime tulla, siis saad elada sellist elu nagu päriselt soovime.

7 soovitust, kuidas oma sisemise kriitikuga toime tulla:

1. Märka ja tunnista oma sisemist kriitikut.

Esimene samm sisemise kriitikuga toimetulekuks on selle olemasolu tunnistamine. Pöörake tähelepanu oma mõtetele ja emotsioonidele. Kas Sa kritiseerid ennast sageli? Kas Sa kardad ebaõnnestumist? Kui oled teadlik oma sisemise kriitiku olemasolust, saad hakata sellega tegelema.

2. Mõista oma sisemise kriitiku päritolu.

Kust Sinu sisemine kriitik üldse alguse on saanud? Kas see on tingitud kasvatusest, varasematest kogemustest või negatiivsetest uskumustest enda kohta? Mida paremini mõistad oma sisemise kriitiku päritolu, seda paremini saad seda kontrollida.

3. Ära usu kõike, mida su sisemine kriitik ütleb.

Sisemine kriitik ei ole Sinu parim sõber. Hoopis vastupidi – kas Sinu parim sõber teeks Sinu kohta negatiivse alatooniga kommentaare nagu teeb seda sisemine kriitik? Oluline on õppida oma sisemise kriitiku häält eristama oma enda häälest. Kui sisemine kriitik ütleb midagi negatiivset, küsi endalt, kas see on tõsi. Kas on olemas tõendeid, mis toetavad sisemise kriitiku väiteid? Või ehk on see lihtsalt vana lugu, mida olete endale juba ammu rääkinud?

4. Too sisemisele kriitikule vastuväiteid.

Kui Sinu sisemine kriitik hakkab Sind kritiseerima, ära lase tal end maha suruda. Tuleta endale meelde kõiki oma tugevusi ja saavutusi. Räägi endale positiivseid lugusid negatiivsete asemel. Võid ühele lehele välja kirjutada endale kõik, mida sisemine kriitik räägib ja teisele lehele vastuväited ja tõendid selle kohta, et tema öeldu ei ole tõsi.

5. Enesearmastuse arendamine.

Õpi ennast aktsepteerima sellisena nagu Sa oled. Pane tähele oma saavutusi ja väikeseid võite ning tähista neid. Keskendu positiivsele ja ära otsi vigu ning viise kuidas oleks saanud paremini.

6. Küsi tagasisidet.

Küsi tagasisidet end ümbritsevate inimeste käest, et näha ennast läbi teiste inimeste pilgu. Kuidas näevad Sind tegelikult Sinu kolleegid, pere ja sõbrad? Positiivne ja julgustav tagasiside aitab Sul näha oma tugevusi ja positiivseid külgi, mida Sa ise vahel ei märka.

7. Otsi toetust.

Kui Sul on raskusi oma sisemise kriitikuga toimetulekuga ja see hoiab Sind tagasi oma eesmärke saavutamast ja unistusi täitmast, siis ära karda abi otsida. Pöördu terapeudi, coachi või mõne muu spetsialist poole, kes saab Sind toetada ja julgustada.


Tuleb tunnistada, et ka ise olen selle teemaga palju maadelnud, kuid õnneks olen tulnud võitjaks mina ise. Vastasel juhul ei oleks ma täna see kes olen ja siin kus olen. See ei ole aga ühekordne võitlus, see on teekond pidevalt märgata, teadvustada ja vaatamata kõigele ikkagi edasi minna!

Kui vajad sellel teekonnal abi, võta julgelt ühendust!

Raamatuid samal teemal:

Stone, H., Stone, S. (1993) Embracing Your Inner Critic: Turning Self-Criticism into a Creative Asset

Saulsman, L., Campbell, B., & Sng, A. (2017). Building Self-Compassion: From Self-Criticism to Self-Kindness.

Gilbert, P. (2009). The Compassionate Mind.